Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Ubezpieczenia Dagmara Bartoszek

Pruszcz Gdański

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

UFG podwyższa kary za brak OC!

Autor: Motor Investments, publikacja: 2021-05-11

Za nami pierwszy kwartał 2021 roku. Tegoroczne kary za brak OC wzrosły!

Kary za brak OC – wskaźnik

Przerwa w ubezpieczeniu i automatyczne przedłużenie OC

Przerwy w posiadaniu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wykrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, nakładając dotkliwe kary finansowe. Wystarczy jeden dzień bez ochrony ubezpieczeniowej, by zostać wezwanym do zapłaty.

Polisy OC, które kontynuujemy od roku w tej samej ubezpieczalni, oczywiście wznowią się automatycznie na kolejny okres. Nawet gdy zapomnimy udać się do agenta. Warunkiem jest opłacenie w całości kończącej się polisy. Wtedy też otrzymujemy list prolongacyjny od towarzystwa ubezpieczeniowego z propozycją składki. Jeśli nie zareagujemy na list, polisa wraz ze składką i tak zaczyta się w system wraz z końcem upływającej umowy. Automatycznie wznawia się samo OC, wymagane przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, nie wznawiają się dobrowolne ryzyka, tj.  Assistance czy NNW.

Pamiętajmy – zawsze lepiej jest skontaktować się z agentem niż opłacać propozycję wznowieniową z pisma lub zwlekać do jej automatycznego wznowienia. Agenci dysponują dodatkowymi możliwościami obniżenia składki. Ale o zniżkach w osobnym artykule.

Kary za brak OC w 2021 roku

Kiedy pojawiają się przerwy w ubezpieczeniu pojazdów?

Najczęstszą przyczyną przerw w OC jest zakup nowego pojazdu!

Jeśli pojazd jest sprowadzany – aktywna polisa jest warunkiem rejestracji pojazdu, więc tutaj od razu jesteśmy kierowani do ubezpieczyciela.

Sytuacja się zmienia, gdy kupujemy pojazd w kraju z rynku wtórnego. Szczególnie, gdy kontynuujemy polisę po zbywcy – ta polisa nie wznowi się automatycznie z końcem trwania umowy! Należy pamiętać o terminie zakończenia przejętej polisy i zawarciu nowej na kolejny okres ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy mieć braki w ciągłości OC, a wtedy spodziewajmy się ustawowej kary.

Zmiana praw własności na pojeździe jest szczególnie sprawdzana przez UFG.

Oczywiście możemy zrezygnować z polisy zbywcy, zgłaszając do towarzystwa wypowiedzenie tej polisy (tak, to kupujący wypowiada polisę) i zawierając nową umowę na siebie, koniecznie rozpoczynającą się następnego dnia po dacie wypowiedzenia. Wtedy też, posiadając polisę od początku na siebie, zapewniamy sobie jej wznowienie.

Rzetelny agent pamięta o tym za ciebie! Po każdym zgłoszonym zakupie pojazdu agent powinien sprawdzić, kiedy kończą się przejmowane polisy i dopilnować, abyś nie przeoczył ich wznowienia. 😊

Ubezpieczenia OC - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 749 Specjalistów od Ubezpieczenia OC najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ubezpieczeniach OC